Zastąpić niezastąpionego

zoltan87

13 października 2013, 11:39

87 komentarzy

Nie dajcie się zwieść wstępowi, malowniczo wprowadzającemu w pejzaż dalszej części. To świetny, swoją wnikliwością hipnotyzujący Czytelnika, artykuł o taktyce, który bardziej niż felieton przypomina skrypt do piłkarskich szachów. Rozgrywanych na jakże szczególnej szachownicy - na Camp Nou. Zapraszamy do lektury i komentarzy!
[przyp. chllngr]

„Gra Misakiego wyciągnęła Nankatsu z tarapatów.
- Dobra robota, Misaki!
- Teraz nasza kolej na atak*."

„Przyszedłem tutaj, aby pomóc Messiemu, nie by się z nim ścigać. On jest najlepszy." Takimi słowami nowa „jedenastka" Barcelony powitała dziennikarzy na swojej pierwszej konferencji prasowej. Wypowiedź, którą media przyjęły z rezerwą. W Brazylii - z zaskoczeniem, bliskim autentycznemu oburzeniu.

Wygłoszona przez bodaj największy piłkarski talent młodego pokolenia, mega-gwiazdę reprezentacji, traktowaną na kontynencie amerykańskim w kategoriach pół-Boga, a przy tym sportowca-celebrytę zarabiającego krocie na reklamówkach, uwielbiającego pokazywać się publicznie i wartego ponad 50 milionów euro w wieku dwudziestu jeden - wówczas słowa o tym, iż w nowym miejscu pracy chce się jedynie pomagać innemu piłkarzowi w zdobywaniu kolejnych tytułów najlepszego futbolisty globu, niejednemu z nas zapachniały fałszywą kurtuazją.

Piszę „wówczas", bo obecnie mijają dwa miesiące od chwili gdy Neymar zaczął biegać w bordowo-granatowych barwach. Trudno dziś sobie wyobrazić, aby Brazylijczyk mógł swoje słowa wprowadzić w życie bardziej adekwatnie i dobitnie niż robi to w kolejnych spotkaniach. Były gracz Santosu nie tylko jest, obok Víctora Valdésa, najrówniej i najlepiej grającym piłkarzem Katalończyków, ale ponadto każdym swoim boiskowym zachowaniem udowadnia, iż do nowej szatni i nowych kolegów pasuje jak ulał. Dość powiedzieć, że jedynym aspektem gry Neymara, który w tym momencie jest krytykowany bądź kwestionowany jest jego... rzekomo zbytni boiskowy altruizm. Można zatem rzec, iż zadanie jakie przed sobą postawił - traktuje póki co jak najdosłowniej.

Mimo świetnej, często decydującej gry Neymara jego status w ekipie Martino jest cały czas jasny: to Messi jest liderem; Ney zaś - brakującym wcześniej, fantastycznym uzupełnieniem. To właśnie ta rola i sposób podejścia do niej samego Brazylijczyka, przypomniał mi, o zamieszczonym wyżej w postaci obrazka, kultowym duecie z dzieciństwa w postaci Tsubasa-Misaki.

W tej analogii zgadzają się nawet numery zawodników, ale moje skojarzenie związane jest przede wszystkim z tym jak Misaki rozumiał swoją rolę w zespole i ile podobieństw jest między nim a brazylijskim czarodziejem. W obu przypadkach uzasadnione jest mówienie o fantastycznym duecie (tam z Tsubasą; tu z Messim), ale i w obu lider jest bardzo wyraźnie określony.

Niezawodny kompan Tsubasy był jednak wyjątkowy nie dlatego, że na boisku potrafił być jednocześnie prawą i lewą ręką swojego „szefa", ale dlatego, że kiedy Tsubasy zabrakło, Misaki robił coś, czego nikt inny przed nim robić nawet nie próbował: wchodził w jego rolę i dawał to, czego drużyna potrzebowała.

Misaki działał oczywiście na swój sposób, inaczej, ale co ważne: równie spektakularnie i równie skutecznie. Ostatnia kolejka ligowa i mecz z Valladolid pokazał, że z Neymarem może być podobnie.

O pozycji na jakiej w Barcelonie ustawiany jest Messi napisano już pewnie tomiszcza artykułów i analiz. Często mówi się o Leo jako tzw. „fałszywej dziewiątce", jednak jest to, jak się zdaje, duże uproszczenie w charakterystyce stref w jakich porusza się Mag z Rosario i sposobu w jaki to robi... Zresztą termin „fałszywej dziewiątki" generalnie używany jest przeważnie w odniesieniu do napastnika grającego za plecami wyżej ustawionego zawodnika o określonych parametrach (wzrost, siła, umiejętność gry w powietrzu itp.). W Barcelonie nadano temu określeniu nową interpretację, polegającą na tym, iż przed Messim nie ma nikogo - „klasyczna dziewiątka" w rozpisce taktycznej Barçy po prostu nie istnieje. Stąd częsty boiskowy obrazek, w którym stoperzy drużyn przeciwnych nie mają do krycia nikogo prócz siebie nawzajem.

Wynikające z takiego ustawienia, atakowanie z głębi pola ma oczywiście swoje plusy. Łatwiej jest się odwrócić przodem do bramki, rozpędzić, wejść w szybki drybling. „Fałszywa dziewiątka" z większości innych zespołów ma dodatkowo o tyle łatwiej w zestawieniu z tym, co robić musi Leo, że przed sobą ustawionego ma zazwyczaj silnego napastnika, którego może wypuścić zagraniem prostopadłym bądź zagrać z nim tzw. „ściankę". W Barçy, jak podkreśliłem wcześniej, wszystko wygląda inaczej - nasza „fałszywa dziewiątka" ma zadań po pierwsze więcej, a po drugie są to zadania bardziej złożone. No i nie ma przed sobą żadnego dryblasa.

Wydaje się, iż kluczem w grze Messiego (a w jakimś stopniu całej Barcelony) jest timing - umiejętność odpowiedniego wyczekania albo przyspieszenia w konkretnym momencie; przewidywania kilku ruchów do przodu (własnych i przeciwników), czy szukania pustych stref, w które lada chwila wbiegnie kolega z drużyny. Messi wszystkie te zadania spełnia kapitalnie.

Są mecze, w których wygląda tak, jakby cała ta specyficzna formacja - wraz z jego pozycją - została wymyślona specjalnie dla niego, a on urodził się po to, by na niej grać. Argentyńczyk to geniusz - koniec i kropka. Czasem słyszy się głosy, że Cristiano Ronaldo strzela tyle samo bramek co Leo, a w przeciwieństwie do niego jest „tylko skrzydłowym". Z całym szacunkiem dla wielkości cracka z Madrytu, ale gdy wyobrażam sobie Portugalczyka (który w ogromnej mierze bazuje na własnej sile i szybkości) uwikłanego w małą grę i konieczność krótkich dryblingów w najbardziej zagęszczonej strefie boiska, gdzie zagrożenie może nadejść z każdej z czterech stron boiska, ukazuje mi się obraz Cristiano częściej kładącego ręce na biodrach w wyrazie rozczarowania, niż prezentującego w geście triumfu dorodne mięśnie własnych ud.

W FC Barcelonie pod nieobecność Leo na jego pozycji próbowano już wielu różnych wariantów. W mojej opinii żaden z występujących tam zawodników nie sprawił nawet wrażenia, że pretenduje do wypełnienia w danym spotkaniu roli Messiego - żaden nawet nie zbliżył się do tego, co robi Argentyńczyk w układance Katalończyków. Villa, Alexis, Thiago, Fàbregas, czy ostatnio Dongou - każdy z nich teoretycznie bywał wkładany w buty Leo, ale w praktyce zawodnicy ci albo nie rozumieli co mają robić, albo ich możliwości były zbyt wąskie, by zastąpić Messiego. Przełom nastąpił w sobotę, przed ponad tygodniem.

Mecz z Valladolid nie był być może jakimś spektakularnym spotkaniem Neymara, w którym Brazylijczyk strzeliłby hat-tricka czy zaliczył pięć asyst. To jednak te dziewięćdziesiąt minut uważam za koronny dowód dla culés, iż jest to gracz wybitny. To, co wcześniej nie udawało się kolejnym wielkim postaciom z szatni Barçy w kilku albo kilkunastu próbach, Neymar osiągnął za pierwszym - mam tu na myśli 90 minut bez Leo podejściem. Odniosłem wrażenie, że odnalezienie się w tej sytuacji, zrozumienie wszystkiego zajęło Brazylijczykowi jakieś 25 minut meczu.

Ney, po kilku łatwych stratach w środku, w których został zaskoczony przez przeciwników atakujących go z kilku stron równocześnie, momentalnie wprowadził w głowę nowe zmienne i w dalszych etapach gry wyglądał po prostu imponująco. Pierwszy raz, odkąd Pep wraz z Tito przesunęli Messiego do środka pola, zmieniając tym samym system gry całej drużyny, zobaczyłem zawodnika, który był w stanie zastąpić Argentyńczyka - na swój sposób, inaczej, ale też spektakularnie i równie skutecznie.

Wszystko to nie znaczy oczywiście, że Neymar zacznie od dzisiaj rywalizować z Argentyńczykiem o grę na jego pozycji. Gdy Leo wróci do składu, porządek zostanie zachowany - Ney powędruje na lewo, a Messi będzie grał tam, gdzie lubi najbardziej. Z drugiej strony - nie należy moim zdaniem odbierać wagi temu, co zobaczyliśmy w ubiegłą sobotę. Mamy w składzie kogoś, kto być może potrafi zastąpić niezastąpionego. Mam nadzieję, że świadomość tego faktu wzmocni tego pierwszego, a drugiego popcha w stronę bycia jeszcze bardziej niezastąpionym. Byłoby iście uroczo.

* Fragment dialogu między Tsubasą Ozorą a Misakim Toro, bohaterami popularnego w Polsce w latach '90 serialu anime pt. „Kapitan Jastrząb", opowiadającego o przygodach młodych japońskich piłkarzy.

Powiązane artykuły

Lionel Messi Neymar Okiem Kibica

Komentarze (87)

0

Bardzo dobry tekst. Bardzo miły i co za tym idzie (a nie jest to regułą) prawdziwy!
Messiego zastąpić nikt nie zastąpi i z tego... powinniśmy się cieszyć, gdyż jest to dodatkowym gongiem pokazującym FENOMEN w skali świata- Leosia.
Ja akurat w przeciwieństwie do mediów (szczególnie z kraju Adriany Limy), wierzyłem i widziałem prawdę u Neya. Można to było dobitnie zobaczyć podczas KMŚ, po finale i wypowiedziach bohatera powyższego tekstu - ta estyma, ufność i radość z możliwości gry u boku Argentyńczyka, jakież to piękne. Ta euforia rodziła się z wielkości piłkarskiej Neymara- tylko tacy są do tego zdolni. Co więcej trzeba naprawdę z wielkim podziwem i radością na to spojrzeć biorąc pod uwagę relacje (szczególnie piłkarskie) na linii Brazylia - Argentyna. Biorąc pod uwagę "narażenie" swojej marki i postrzeganie swojej osoby jako dominatora, lidera w mniejszym już stopniu. Brawo Neymar!
Myślę, że można dyskutować czy altruizm, czy mistrzostwo Brazylijczyka.
Altruizm jest i to przesadny u Sancheza (aczkolwiek sympatyczny :) ).
Zapewne nasz nowy nabytek wie co jest puszczane jako wzór w programach edukacyjnych dla dzieci i właśnie w pierwszych chwilach chciał swoje przygotowanie pokazać. Jeśli jednak altruizm to niezwykle skuteczny i pokazujący znanie swojego miejsca w szeregu (choć i w innych aspektach to pokazuje, swoją drogą cóż to za szereg :)) )!
Pozostaje wierzyć, że jednak jak czasem Brazylijczyk w sytuacji gdy powinien dograć do Atomowej Pchły wykona inne zagranie, nasz piłkarski KRÓL nie uniesie się emocjami (co wiemy mu się zdarza...)

Na koniec: Misaki kontra Tsubasa w finale MŚ? Jakie z wielu tysięcy powodów byłoby to piękne, aj.
Tylko pamiętajmy- Blada Twarz i Generał nie śpią :)

Pozdrawiam!

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Ktoś z warunkami Cristiano nie może grać lepiej na szpicy niż jako schodzący napastnik Niemniej jednak Neymar rzeczywiście gra dobrze. Osobiście wróżyłem mu taki sam sezon jaki obecnie przeżywa Gareth Bale. Walijczyk też nie pasował do Realu i jak narazie to potwierdza. Barca z Neymarem jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Liga Mistrzów zapowiada się jeszcze lepiej niż rok temu :D

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

@Domas01
Tak.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Czemu nie uzyles normalnej odpowiedzi?

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Dzięki piękne wszystkim za zainteresowanie i komentarze! Cieszy fakt, iż Tsubasa przywołuje w głowach tak wielu z nas najcieplejsze wspomnienia dzieciństwa. Pamiętam, swoje tradycyjne, poranne: "jeszcze tylko Tsubasa i do szkoły..." Czasem kumpel, przychodził do mnie już o 7:00, żeby razem zobaczyć choć jeden odcinek. Uwielbiałem te nasze małe zwyczaje. Dziś pracuje w szkole i mam swoją grupą piłkarską złożoną z trzecioklasistów - w ostatnim tygodniu postanowiłem spróbować zaprezentować młodemu pokoleniu to, co ja sam kochałem, gdy byłem w ich wieku. Po niemal półtorej godzinie seansu i zobaczeniu trzech pierwszych odcinków "Kapitana Tsubasy", dzieciaki tak się wciągnęli, że po mojej sugestii, iż musimy już zejść do sali, skąd odbierać będą ich rodzice, spotkałem się ze sprzeciwem tak silnym, jakbym odbierał im jakąś ukochaną zabawkę z czasów przedszkolnych. W rozmowach z nimi czuję się, jak brakuje im tego rodzaju bohaterów, spójnej historii opowiadanej spokojnie, sumiennie, płynnie. Nie jestem jakimś wielkim krytykiem współczesności, ale posiatkowanie, fragmentaryczność, niespójność obecnych kreskówek sprawia, iż bardzo trudno wejść dzieciom w "ich" świat, zapomnieć się, utożsamić...

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

konto usunięte

Tak sobie pomyślałem, że może widzisz w tych dzieciakach samego siebie sprzed lat i starsz się im pokazać - być może zaszczepić - to, czym ty kiedyś "żyłeś" jako nastoletni chłopak, a co zapewne wpływało na twoją pasję, nakręcało do biegania po boisku i spędzania radosnych chwil z piłką przy nodze...

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

1

Czy jestem tutaj jedynym, który nie oglądał tej bajki?

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Przyznaję się bez bicia,że w ogóle nie mam zielonego pojęcia o tej bajce.Wiem,że córy oglądały "Czarodziejkę z księżyca" czy "Krowa i kurczak",ale tej nie kojarzę.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Super artykuł oby więcej takich.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Aż sobie obejrzałem jeszcze raz ten odcinek ze zdjęcia hehe

Również dołączam sie do gratulacji. Naprawdę świetnie jeszcze raz się to czytało.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

No pamiętam jak oglądałem z kumplem między innymi tą bajkę, po czym braliśmy małą piłkę i przerabialiśmy pokój na boisko. Ile krzyku matki po małej demolce:) po tym zdjęciu od razu wspomnienia z wybryków z dzieciństwa powróciły:)

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

„Spodziewano się takiej współpracy. Bez wątpienia dają jakość temu zespołowi, to przyszłość Barcelony”.
Nawet Cruyff zmienił zdanie co do Neymara, to sie porobiło...

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Nie chodzi o to,żebym się chwalił tym,jaki to ze mnie znawca futbolu co to,to nie.Oglądam futbol od dziecka i pełna fascynacja tą dziedziną sportu i tyle.Ale zawsze tu piszę,że od czasów El Pelusy,nie ma takiego zawodnika jakim jest Leo?Który potrafi na przestrzeni dosłownie dwóch metrów odjechać z piłką od czterech zawodników,którzy go pilnują.Pamiętam,że byli zawodnicy,którzy częściowo potrafili robić to samo,co Leo i Dziesiątka,ale powiedzmy,że w 60%. - Zico,Socrates,Hagi,R10,Rivelinio czy Zizou.Ale gdzie tam CR7? Piłkarz,to raczej pokroju Marco van Bastena,Kempesa czy Batistuty lub Baggio.A może się mylę,ale takie mam odczucia w kwestii gry CR7.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Sorka*z tymi odmianami nazwisk,to pełna herezja :)Powiedzmy,że Rivelino :)

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Dołączam się do gratulacji z powodu świetnie napisanego, lekkiego w lekturze artykułu.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Moim zdaniem trio Messi-Neymar-Alexis będące w formie powinno swobodnie podczas meczu zamieniać się pozycjami. Ja uwielbiam osobiście Leo na skrzydle, Alexis na środku potrafi się świetnie zastawić, a z boku nawinąć obrońce jak mało kto natomiast Neymar jest nieprzewidywalny. Umiejętności całej trójki predystynują ich do takiej wymienności. Wyobraźcie sobie wówczas konsternacje obrońców muszących mierzyć się z coraz to innym ale zawsze świetnym techniczne i bardzo dynamicznym piłkarzem, w dodatku cała ta trójka potrafi nieźle huknąć zza pola karnego czego barcie wcześniej brakowało.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

konto usunięte

Ja bym proponował jako nowego bramkarza Wakabayashi'ego ;)

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Tsubasa!

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Autor zasluguje na piwo za te porownania :)

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Piwo dla autora artykułu, pomysł i udane analogie do kreskówki robią wrażenie !

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Brawo !!! bardzo fajny artykuł .

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Tsubasa to był szał telewizyjny całe moje osiedle zamierało na czas emisji bajki a ci co nie mieli kablówki pytali się czy mogą wpaść na tsubase. Jednak jak zobaczyłem 5 lat temu jeden odcinek na necie to się dziwiłem jak to mi ie podobało bo Tsubasa biegł tylko prosto z piłką a oni obok niego robili wślizgi. W gruncie rzeczy to i tak była druga moja ulubiona bajka zaraz po Dragon Ball

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Dobry art i bez kitu analogia postaci idealna :D Tsubasa w Barcie :[Zobacz link: https://www.youtube.com/watch?v=VUtLLnJWBMk]

Ehh te czasy dzieciństwa i Polonia 1

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

jestem zbudowany tym artykułem.i jeszcze to porównanie do tsubasy i misakiego

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

zbulwersowany a nie zbudowany omfg

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

A czumu to nie może być zbudowany tym artykułem? Fajny tekst, czym tu się bulwersować ;)?

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Zagrał 2/3 dobre mecze i jesteście o krok od "spuszczenia" się.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

A co mamy płakać, że transfer Neymara to strzał w 10?

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

2-3 mecze ? :D weź zgłoś się do okulisty . Wybitną ignorancje tu przedstawiasz.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

a więcej ich było? Możesz nazywać wszystkie jego mecze "imponującymi" ale taki mecz z athletico strzelił gola główką a nic nie pokazał, prawda jest taka że 2/3 mecze były powyżej średniaków, chociaż ten ostatni mecz imponujący, to przyznaję:-)

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Z tego co mi wiadomo to z Bilbao jeszcze nie graliśmy... A na dodatek nie możesz odróżnić słabego meczu od dobrego... Żałosne prowokacje

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Atletico nie Athletico...

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Chciałbym zapytać, gdzie są wszyscy ci którzy mówili w sierpniu że Neymar to tylko piłkarz z Youtube'a i nic wielkiego Barcelonie nie przyniesie, że jest za młody na europejski futbol, że sobie nie poradzi itd.

Jak pokazał ostatni mecz z Valladolid, Ney pomimo bardzo młodego wieku ma wielką boiskową inteligencję, potrafi sobie poradzić na każdej pozycji, rozgryźć ją i wykonywać swoje zadania idealnie. A do tego wszystkiego nie jest rozkapryszonym dzieciakiem tylko skromnym i sympatycznym gościem.

Lepszego transferu Barca nie mogła sobie wymarzyć, bo jestem pewien że gdy Messi będzie starszy, to Neymar przejmie po nim pałeczkę bez żadnego problemu.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Dzieli ich tylko 5 lat a dawno żaden Brazylijczyk nie zrobił kariery po 30 wiec nie wiem czy będzie miał co przejmować bo Leo bezie błyszczał wiele lat.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

będzie*

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Tsubasa
Misakim
Kodżiro
Wakabajaszi
Nankacu

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

?????

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Neymar w żadnym momencie meczu nie grał nawet w 10 % podobnie do tego co gra Messi na pozycji fałszywej dziewiątki ale lizać dupsko trzeba :)

Nikt nie był w stanie zastąpić Meessiego ?? Robi to Fabregas już od 2 lat co pokazała reprezentacja Hiszpanii wygrywając bez napastnika, za to z Fabregasem na "9" ME :)
Ale przecież jest Neymarek.

"mega-gwiazdę reprezentacji, traktowaną na kontynencie amerykańskim w kategoriach pół-Boga, a przy tym sportowca-celebrytę zarabiającego krocie na reklamówkach, uwielbiającego pokazywać się publicznie i wartego ponad 50 milionów euro"
Już odszedł Ibra przez swoje gwiazdrostwo. A z tego co widać to Neymar ma więcej rozumu niż ludzie którzy o nim piszą i traktują go jak "boga" włączając w to "kibiców" na tej stronie. To się robi żałosne.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Tylko że ta Hiszpania to także gracze Realu czy Chelsea,sama Barcelona bez Leo nic wielkiego nie ugra.
Ibry szkoda bo był kapitalnym napastnikiem,zawsze powalczył w powietrzu ale trudno.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

A co można napisać na temat gry Neymara po kilu meczach w barwach Barçy? Rozegra przynajmniej ze sto spotkań,to wtedy będzie oceniany rzetelnie i sprawiedliwie.Z jednym trzeba się zgodzić,że Neymar to talent czystej wody!

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Wiecie moze czemu tutaj [Zobacz link: http://www.youtube.com/watch?v=f96TNASGbbI] niewidze napisów? Prosze o pomoc chciałbym to bardzo oglądnąc

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Przepraszam za offtop, ale czy mógłby mi ktoś wypisać rywali reprezentacji Argentyny, którzy nie zdołali jej pokonać w ostatanich 21 meczach? Nigdzie nie mogę znaleźć, a ciekawi mnie to. :D Z góry dziękuję!

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

1.Peru
2.Paragwaj
3.Włochy
4.Gwatemala
5.Ekwador
6.Kolumbia
7.Boliwia
8.Wenezuela
9.Szwecja(sparing)
10.Arabia Saudyjska(sparing)
11.Chile
12 .Urugwaj
13.Peru
14. Paragwaj
15.Niemcy
16.Brazylia
17.Ekwador
18.Szwajcaria(sparing)
19.Kolumbia
20.Boliwia

w tym czasie były dwa mecze z Brazylią ale w składach krajowych.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

konto usunięte

[Zobacz link: http://www.fifa.com/worldfootball/results/index.html#]

tu masz wszystkie rezultaty reprezentacji

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

MESSIah 16 und 5 ZP
Jesteś prawdziwym fanem Albicelestes, ja też,yo! :)

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Nie ma lepszych od Argentyńczyków :)
pozdro ;p

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Ta,od MŚ - 1978 w Argentynie,aż po dzisiaj :)

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Dziękuję Wam bardzo serdecznie! :D

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Albicelestes mają ogromne szanse na mistrzostwo, im nawet szczęście niepotrzebne, wystarczy popatrzeć na skład :D Dodatkowo trener potrafi z nich wykrzesać prawdziwy płomień. Uwielbiam Diego Maradonę, ale trenerem jest dość słabym.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Każde określenie gry naszego cracka typu niezastąpiony,genialny, jedynobóstwo itd.to już pachnie trochę sztampą.Ponieważ człowiek robi z siebie imbecyla,kiepa czy wolnomyśliciela.Wczoraj pisałem na forum,że porównywałem klatka po klatce akcje,gole Leo i Maradony?Jota w jotę, kropla w kroplę ten sam kunszt dwóch geniuszy futbolu i cześć pieśni.A co się tyczy Neymara,to po prostu następny magik i czarodziej z Kraju Kawy.Nieprawdopodobny drybling, polot,fantazja i strzały z obu nóg,co w dzisiejszym futbolu to rzadkość.Pewnie,że Leo i Ney zawsze będą trochę rywalizować pomiędzy sobą,przecież to sport,czyli rywalizacja i tyle w temacie.Cały szkopuł w tym,żeby wszystko to było w interesie całej drużyny Blaugrany.Ale jak na chwilę obecną,to współpraca pomiędzy naszymi crackami przebiega wzorcowo,że się tak wyrażę. Wiadomo,że Leo od 2 kwietnia zmaga się z kontuzją,więc Neymar musi wziąć na swoje bary odpowiedzialność za linię ataku Barçy i wychodzi mu to doskonale.Myślę, że dalsza współpraca będzie wyglądać pysznie, cudownie i koncertowo! A czy ktoś jest w stanie zastąpić Leo?Nie ma takiej opcji,król jest tylko jeden i basta.Kiedyś na pewno tak,ale nie na chwilę obecną!Świetny artykuł.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Świetny tekst, pokazuje wszystkie najważniejsze aspekty gry Leo i jego współpracy z Neymarem. Pokazuje też, dlaczego to Messi jest najlepszym graczem na świecie, a być może i najlepszym w historii (dla mnie jest). Polecam obejrzeć filmik, który dodał stifler111, jako pierwszy komentarz do tego artykułu.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

"Neymar się nie odnajdzie w Barsie"-jak jest sami widzicie :-)

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Dokładnie,Messi będzie grał tam gdzie chce,jest najlepszy,niezastąpiony,To że dają rade bez niego w lidze nie dziwi ale z topowymi zespołami można zapomnieć o wygrywaniu bez fenomenalnego Argentyńczyka,kosmitę spotykanego raz na 100 lat.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Podobny kosmita grał 30 lat temu

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Tutaj faktycznie masz racje,Maradona był nieprawdopodobny.
Ale myślę że teraz będziemy czekać wiele wiele lat jeśli doczekamy kogoś takiego jak Leo.

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

konto usunięte

Tsubasa, misaki, misugi = messi, neymar, alexis ;)

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

GVH

Tsubasa - strzelę gola , ale najpierw przypomnę sobie całe swoje życie :D

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Czy wy też słyszycie ten płacz? Wydaje się że pochodzi z rm.pl bo nagle się okazało że kasa to nie wszystko, że można kupić najlepszych zawodników najlepszego trenera ale jak nie bedzie kolektywu i drużyny wszystko pójdzie w p...u

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

akcja trwała 3 odcinki :d

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.

0

Ogladalem !!! Valdes to wakabayashi !!

Odpowiadasz użytkownikowi Pawlak1992.

Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz do moderacji?

Dziękujemy za pomoc. Zgłoszenie zostanie podpisane Twoją nazwą użytkownika.