Następny mecz:  Barcelona  -  Tottenham     ·  Niedziela, 29 lipca 05:05  ·  International Champions Cup TVP Sport   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Barcelona chce zmian w Pucharze Króla i Superpucharze Hiszpanii

 11 marca 2018, 16:00

 Grzegorz Zioło

Źródło: AS

 18 komentarzy

  • Barcelona to jedyny klub Primera División, który nie poparł Juana Luisa Larrei w wyborach na prezesa RFEF
  • Josep Maria Bartomeu chce zreformować Puchar Króla i Superpuchar Hiszpanii
  • Najważniejszym postulatem prezydenta Blaugrany jest zmniejszenie liczby spotkań w trakcie sezonu

Dziesięć na jedenaście biorących udział w głosowaniu klubów Primera División i dziewięć z Segunda División poparło kandydaturę Juana Luisa Larrei w wyborach na prezesa Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF). Jedynym przedstawicielem najwyższej klasy rozgrywkowej, który zagłosował przeciwko, była FC Barcelona. Najważniejszym postulatem Katalończyków jest reforma Pucharu Króla i Superpucharu Hiszpanii. Josep Maria Bartomeu chce zlikwidować dwumecze w obu tych rozgrywkach, aby zmniejszyć liczbę rozgrywanych meczów.

Nowy system zaproponowany przez Barcelonę łączy rozwiązania funkcjonujące w FA Cup i Coppa Italia. We Włoszech osiem najlepszych drużyn w lidze zaczyna rywalizację w pucharze od 1/8 finału. Mecze odbywają się na stadionie drużyny, która zajęła wyższe miejsce w lidze, a jedyny dwumecz rozgrywany jest w półfinale. W Anglii spotkania pucharowe odbywają się na obiekcie teoretycznie słabszego zespołu. Barcelonie chodzi jednak przede wszystkim o zmniejszenie liczby meczów.

Blaugrana chce dokonać zmian także w Superpucharze Hiszpanii. O zwycięstwie w tych rozgrywkach miałby decydować jeden mecz rozgrywany na neutralnym boisku. W przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pojedynek mógłby odbywać się nawet w innym kraju. Takie rozwiązanie znane jest z Superpucharu Włoch, który był rozgrywany już między innymi w Stanach Zjednoczonych, Libii, Chinach i Katarze.

Jak twierdzi doktor Míchel D’Hooghe, który od trzydziestu lat pełni funkcję szefa ds. medycyny w FIFA, gwiazdy piłki nożnej są narażone na konieczność używania protez w wieku 50 lat z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego i zbyt dużej liczby rozgrywanych meczów. Rozwiązanie proponowane przez Barcelonę spowodowałoby przynajmniej częściowe odciążenie piłkarzy Primera División.

Udostępnij:

Komentarze (18)

Gorące tematy