Dziś mija rok od aresztowania Sandro Rosella

Łukasz Lewtak

25 maja 2018, 17:00

Marca

22 komentarze
  • Dziś mija rok od aresztowania Sandro Rosella w związku z podejrzeniem prania pieniędzy i pobierania nielegalnych prowizji za organizację meczów towarzyskich reprezentacji Brazylii
  • Wydawało się, że były prezydent FC Barcelony spędzi w areszcie jedynie kilka dni, jednak znajduje się tam już od roku
  • Rosell aż 11 razy kierował wniosek do sądu o zwolenienie z aresztu, jednak bez skutku

- To, co robią Rosellowi, jest powodem do wstydu. To nieludzkie i oburzające. Po roku spędzonym przez Rosella w więzieniu bez żadnego procesu i bez wyraźnych postępów w dochodzeniu sąd w uzasadnieniu kopiuje 6,5 strony z pisma od prokuratury i dodaje jedną linijkę o tym, że prokuratura ma rację - mówi adwokat Rosella Pau Molins.

W tym tygodniu Sandro Rosell po raz jedenasty złożył do sądu wniosek o zwolenienie z aresztu. Miał nadzieję na pozytywne dla niego rozstrzygnięcie, ponieważ we wniosku zawarł raport, w którym Brazylijska Konfederacja Piłkarska, po wewnętrznym dochodzeniu, stwierdza, że nie została w żaden sposób pokrzywdzona działaniami Rosella. - Powiedzieli, że skorzystali na tym, ponieważ zaczęli zarabiać drugie tyle na meczach reprezentacji - podkreśla Molins.

Rosell nie rozumie, dlaczego od tak długiego czasu jest w areszcie bez procesu sądowego. Swoje wątpliwości odnośnie tego wyraził niedawno także Josep Maria Bartomeu. Pau Molins podkreśla: - Sandro jest na skraju. Nie można uzasadnić tego prewencyjnego aresztowania argumentami prawnymi. Weźmy podobny przypadek. Dotyczy on byłego prezesa RFEF Ángela Marii Villara. Tu również chodziło o prowizje od federacji. Villar spędził w areszcie dziesięć dni i wyznaczono kaucję w wysokości 300 tysięcy euro za kwoty podobne jak w przypadku Rosella. Madoff dokonał największego oszustwa w historii, na miliardy dolarów, i nie spędził w areszcie tymczasowym ani minuty. W Stanach Zjednoczonych istnieje domniemanie niewinności.

Sąd uznaje, że po zwolnieniu z aresztu Sandro Rosell może uciec za granicę, ponieważ ma tam kontakty i pieniądze. - Informacje dotyczące pieniędzy są kłamstwem, już to udowodniliśmy. Ponadto są argumenty, które pozwalają uznać, że Sandro Rosell nie wyjedzie za granicę. Wpłacił 40 milionów euro i straciłby je. Są również powody rodzinne. Ucieka tylko ten, kto nie ma nic do stracenia. Sandro jest w innej sytuacji. Poza tym są odpowiednie środki, aby uniemożliwić wyjazd z kraju. Można zatrzymać jego paszport lub zastosować dozór elektroniczny, zakładając specjalną opaskę. Nie znam przypadków, w których ktoś uciekłby w przypadku przestępstw na tle finansowym. Areszt można stosować, kiedy pojawia się zagrożenie dla społeczeństwa, związane z ciężkimi przestępstwami, agresją, ale nie w przypadku przestępstw finansowych - podkreśla prawnik Sandro Rosella.

Fot. Global Sports Forum / CC BY-ND 2.0

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mam nadzieję, że w Hiszpanii nastanie kiedyś władza, która spojrzy na prawomocnosc działań "boskiego" Florentino ...

« Powrót do wszystkich komentarzy