Roberto Martínez mógł zostać trenerem Barcelony w 2013 roku

Dariusz Maruszczak

16 lipca 2018, 14:15

Sport

10 komentarzy
  • Dziennik Sport w dzisiejszym artykule przypomina, że Roberto Martínez mógł zostać trenerem Barcelony w 2013 roku
  • Władze Barçy postawiły jednak na Gerardo Martino
  • Hiszpan zdobył brązowy medal na ostatnich mistrzostwach świata

Martínez jest jednym z największych wygranych Mundialu w Rosji. Pod jego wodzą Belgia prezentowała bodaj najładniejszą piłkę na turnieju, a 45-latek odzyskał dobrą renomę. Katalończyk prowadził spektakularną grupę zawodników, a wielu uważa, ze jego drużyna powinna wystąpić w finale. Hiszpan rozwijał swój warsztat w Anglii, gdzie prowadził Swansea, Wigan i Everton, a w 2016 roku objął reprezentację Belgii, gdzie dysponował piłkarzami o wielkim potencjale, ale jego zadanie nie było łatwe, ponieważ musiał stworzyć z nich zespół, czego nie udawało się osiągnąć w poprzednich latach. Martínez podołał jednak zadaniu.

Historia Martíneza mogła potoczyć się jednak inaczej. W końcówce sezonu 2012/13 prezydent FC Barcelony Sandro Rosell i dyrektor sportowy Andoni Zubizarreta zdawali sobie sprawę, że choroba Tito Vilanovy nie pozwoli mu prowadzić zespół w następnym sezonie. Musieli oni szukać innego trenera i jednym z kandydatów był Roberto Martínez. Młody szkoleniowiec preferował atrakcyjny futbol i udało mu się wówczas osiągnąć z Wigan wymierny sukces - wygrać FA Cup.

Sport przekonuje, że zainteresowanie Martínezem było poważne, a trener spotkał się wówczas z Zubizarretą. Rozmowy miały być kontynuowane, ale ostatecznie Sandro Rosell postawił na Gerardo Martino, który prowadził Blaugranę w sezonie 2013/14. Rezultaty nie były jednak zadowalające, ponieważ Argentyńczyk zdołał wygrać z Barceloną jedynie Superpuchar Hiszpanii. Dla katalońskiego klubu był to jeden z najgorszych sezonów w ostatnich latach, a po zakończeniu rozgrywek Martino został zastąpiony przez Luisa Enrique.

Tymczasem Martínez w połowie 2013 roku został szkoleniowcem Evertonu. Pierwszy sezon był dla Hiszpana świetny, ponieważ The Toffees zajęli piąte miejsce w tabeli, ale kolejne dwa nie były już tak udane. Everton zajmował miejsce w połowie ligowej stawki, a jeszcze przed końcem rozgrywek 2015/16 został zwolniony ze stanowiska. Nie pozostawał jednak długo bez pracy, gdyż po zakończeniu mistrzostw Europy został zatrudniony przez belgijską federację. Póki co idzie mu bardzo dobrze i przekonamy się, czy w przyszłości jego nazwisko znów pojawi się w kontekście objęcia Barcelony.

Fot. Александр Осипов / CC BY-SA 3.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

dobra dobra.... potem był Enrique i było dobrze ... ;)

Kur...a co za tytuł. Mija 5 lat od tamtego momentu , przecież nie wiadomo co by było i czy w tamtym okresie miał taką wiedzę i doświadczenie jak teraz.

Tak żem czuł iż próbowali go posadzić kiedyś na ławkę Barcy.

Pamiętam, pamiętam. To, już 5 lat minęło

Gerardo ,,Tata" Martino był trenerm, który na siłe chciał kontynuować styl gry Pepa Guardioli, jednak tego robić nie potrafił. Klepaliśmy cały czas, nie wchodząc w pole karne rywali. Skutek - 0 trofeów (nie licząc ledwo wygranego Superpucharu Hiszpanii).

Jak zwykle dobry wybór zarządu.